Bebeklerin Ahlaki Yaşamı / Paul Bloom Bebeklerin Ahlaki Yaşamı / Paul Bloom

Bebeklerin Ahlaki Yaşamı

Referans: vk_006

0,00 ₺

Ünlü seri katil Ted Bundy de bir zamanlar bebekti, şiddet karşıtlığıyla tanınan Mahatma Gandhi de… Peki, bebeklerden sosyopatlar yaratan ‘karanlığın’ ya da empati ve merhamet duygularıyla dolu insanlar yaratan ‘aydınlığın’ kökenleri nerede aranmalı? İyiliği ve kötülüğü içimizde eşit biçimde mi barındırıyoruz? Paylaşımcılık, eşitlikçilik, ...

Adet
Stokta yeterli ürün yok

  • Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)

Yazan: Paul Bloom

Çeviren: Ezgi Kardelen

Orijinal Dili: İngilizce

Türü: Bilim

ISBN: 9786056533754

Yayıma Hazırlayan: Ezgi Kardelen

Kapak grafik ve tasarım: Z. Türkiz Özbursalı

Sayfa sayısı: 286 sayfa

Kağıt: Enso Creamy, 60 gr.

Boyut: 14,8 x 21 cm.

Baskı Tarihi: Haziran 2015

Etiket Fiyatı: 23,00 TL

 

Ünlü seri katil Ted Bundy de bir zamanlar bebekti, şiddet karşıtlığıyla tanınan Mahatma Gandhi de… Peki, bebeklerden sosyopatlar yaratan ‘karanlığın’ ya da empati ve merhamet duygularıyla dolu insanlar yaratan ‘aydınlığın’ kökenleri nerede aranmalı? İyiliği ve kötülüğü içimizde eşit biçimde mi barındırıyoruz? Paylaşımcılık, eşitlikçilik, fedakârlık gibi olumlu özelliklerimiz ve acımasızlık, saldırganlık, kıskançlık gibi olumsuz özelliklerimiz doğuştan mı gelir, sonradan mı edinilir? Onlara doğrudan zararı dokunmayan ‘yanlış davranışlar’, hem bebekleri hem de yetişkinleri neden bu denli öfkelendiriyor?

 

Yale Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olarak görev yapan Paul Bloom, Bebeklerin Ahlaki Yaşamı’nda bu sorulardan yola çıkarak ahlakın, ahlak algısının ve ahlaki dürtülerin evrimsel kökenlerine ışık tutmayı amaçlıyor.  Bloom bu kitabında, konu üzerine gerçekleştirilmiş şaşırtıcı deneylerden, araştırmalardan ve çalışmalardan yararlanıyor ve ortaya hayli ilgi çekici sonuçlar çıkıyor. Sonuçta hatırlamakta yarar var: “Bizler iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız, gökten inmiş melekler değil.”

 

“Bloom’da, akademik çalışmaları anlaşılır ve çekici metinlere dönüştürebilme yeteneği var... Herhangi bir şüpheciyle tartışmaya girmekten haz duyacağını gösteren bir otorite ve açıklıkla yazıyor.”

–Washington Post

 

“Kavrayışı güçlü ve genellikle eğlenceli… Bloom soyut ilkeleri anlaşılır kılarak okunaklı bir metne dönüştürmeyi, karmaşık verileri basite indirgemeksizin sıradan okuyucu için anlaşılır kılmayı başarmış. Dili nükteli, sempatik ve tam anlamıyla sıra dışı… Ahlakın ve insanlığın doğasına ilişkin çarpıcı gerçekleri su yüzüne çıkarıyor.”

–Boston Globe

 

“Büyüleyici.”

–The Atlantic

 

Paul Bloom

Paul Bloom, Yale Üniversitesi’nde psikoloji profesörüdür. Hazzın Bilimi de dâhil olmak üzere, altı farklı kitabın yazarlığını ve editörlüğünü yapmıştır. Araştırmaları ve eğitmenliği sayesinde pek çok ödüle layık görülen Bloom’un makaleleri, The New York Times Magazine, Nature, New Yorker, Atlantic, Science, The Best American Science Writing gibi dergilerde yayımlanmıştır. Eşi ve iki oğluyla birlikte New Haven’da yaşamaktadır.

vk_006

Belirli Referanslar