• İndirimli fiyat
Ölü Kızlar / Selva Almada Ölü Kızlar / Selva Almada

Ölü Kızlar

Referans: vk_008

45,00 ₺
40,50 ₺ 4,50 ₺ kazanın

Ölü Kızlar kitabında Arjantin’de 80’li yıllarda işlenmiş ve asla çözülememiş üç kadın cinayetinin izlerini süren Selva Almada, kadınların maruz kaldığı şiddetin yüksek sesle dile getirilip tartışılması gerektiğini düşünenlerden. Zira sessizliğin bedeli ağır: Yaşanan şiddet normalleşiyor; kadınlara yalnız oldukları ve şiddeti ...

  • Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)

Yazan: Selva Almada

İspanyolcadan çeviren: İdil Dündar

ISBN: 978-605-65337-7-8

Yayıma hazırlayan: Ezgi Kardelen

Kapak grafik ve tasarım: Z. Türkiz Özbursalı

Sayfa sayısı: 148 sayfa

Kâğıt: Enso Creamy, 60 gr.

Boyut: 13 x 19,5 cm.

Baskı Tarihi: Kasım 2015

 

Ölü Kızlar kitabında Arjantin’de 80’li yıllarda işlenmiş ve asla çözülememiş üç kadın cinayetinin izlerini süren Selva Almada, kadınların maruz kaldığı şiddetin yüksek sesle dile getirilip tartışılması gerektiğini düşünenlerden. Zira sessizliğin bedeli ağır: Yaşanan şiddet normalleşiyor; kadınlara yalnız oldukları ve şiddeti kabullenmeleri gerektiği telkin ediliyor. Fakat kadınlar deneyimlerini paylaşır ve yalnız olmadıklarını bilirse, bu şiddete kafa tutma şansları da artacak.

 

Arka Kapak

Yatağında uyurken bıçaklanarak öldürülen Andrea Danne: 19 yaşındaydı. Sevgilisiyle nehre yüzmeye gidip bir daha geri dönmeyen, cesedi de bulunamayan Sarita Mundín: 20 yaşındaydı. Temizlikçiliğe gittiği evden ayrıldıktan sonra tecavüze uğrayan, üzerindeki deri kemerle boğulup cesedi bir gölete atılan María Luisa Quevedo: 15 yaşındaydı.

 

Selva Almada, Arjantin’de 80’li yıllarda –“kadın cinayeti” teriminin bile henüz yaygınlaşmadığı zamanlarda– gerçekleşen ve failleri bulunamamış üç kadın cinayetinin izlerini sürüyor. Eşsiz bir gazetecilik örneği teşkil etmesinin yanı sıra, Ölü Kızlar aynı zamanda kadın cinayetlerinin politik niteliğini, kadınların gündelik hayatın akışı içerisinde sıklıkla tecrübe ettiği dehşet ve korku hissini, kadın bedeninin ve mahremiyetinin nasıl kolaylıkla kamuya ifşa edilebildiğini de oldukça sade ve vurucu bir dille aktarmayı başarıyor.

 

“Sanırım başarmamız gereken şey, dünyanın onlara bakışını yeniden inşa etmek. Nasıl göründüklerini bilirsek, onların dünyaya nasıl baktığını öğreneceğiz.”

 

Yazarı

1973 yılında Entre Ríos, Arjantin’de doğdu. Üniversitede Reklamcılık okumaya başladı ama edebiyatla ilgilenmek için eğitimini yarıda bıraktı. İlk şiir kitabı Mal de muñecas 2003’te yayımlandı. İlk romanı El viento que arrasa (2012) ile eleştirmenlerin ve okurların beğenisini kazandı. Kitap çalışmalarının yanı sıra, halen Buenos Aires’te ve ülkenin iç bölgelerinde yazarlık atölyeleri düzenlemektedir.

vk_008
100 Ürünler

Belirli Referanslar