• İndirimli fiyat
Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış / Bingür Sönmez - Reyhan Yıldız Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış / Bingür Sönmez - Reyhan Yıldız

Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış

Referans: omnia_004

28,00 ₺
20,00 ₺ 8,00 ₺ kazanın

Sarıkamış Harekâtı tartışmaları uzun süre gündemi meşgul etti: Harekâtta ordu kaç kayıp vermişti? Ancak harekâtın nedenleri ve sonuçları gündeme alınmadı pek. Gereken yiyeceği, giyeceği, mühimmatı olmadan ordu niçin Sarıkamış’a gön-derilmişti? Bugünün Türkiye’sinin biçimlenmesinde önemli bir rolü olan Sarıkamış Harekâtı’nı, salt Enver Paşa’nın hırsına bağlamak ne kadar ...

Adet
Stokta yeterli ürün yok

  • Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)

Yazan             :  BİNGÜR SÖNMEZ - REYHAN YILDIZ

Kapak Resmi  :  Tayfun Sanlıman

ISBN              :  978-605-5671-38-9

Fiyatı              :  19.90 TL

Ebat / sayfa sayısı: 12.5 x 19 cm / 448 sayfa

Kâğıt türü       :  70 gr. Enzo Deluxe

 

 

SARIKAMIŞ HAREKÂTI:

TÜRK ASKERİNİN KARLA VE YOKLUKLA İMTİHANI...

Sarıkamış Harekâtı tartışmaları uzun süre gündemi meşgul etti: Harekâtta ordu kaç kayıp vermişti? Ancak harekâtın nedenleri ve sonuçları gündeme alınmadı pek. Gereken yiyeceği, giyeceği, mühimmatı olmadan ordu niçin Sarıkamış’a gön-derilmişti? Bugünün Türkiye’sinin biçimlenmesinde önemli bir rolü olan Sarıkamış Harekâtı’nı, salt Enver Paşa’nın hırsına bağlamak ne kadar doğru?

 

Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış, bize İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin tavrını, propaganda yarışlarını, Ermeni tehciri meselesini, Türkiye’nin İslam dünyasında, Ortadoğu ve Orta Asya’da üstlenmek istediği rolleri eksiksizce anlatıyor… Son araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bilgiler, daha önce hiç yayınlanmış anılar ve fotoğraflarla destekleniyor...

 

Sarıkamış Harekâtı denince bilinmesi gerekenler:

§          Enver Paşa’nın rolü ve ordudaki Alman hâkimiyeti...

§          Cihat ilanı ve propaganda yarışının sebepleri, sonuçları...

§          Harekâtta yapılan stratejik hatalar...

§          Orduyu ele geçiren hastalık ve yokluk belası...

§          Harekât sonrası esirlerin durumu ve sansür...

 

 

BASINDAN YANSIMALAR:

“Enver Paşa sansürü adım adım deliniyor. O savaşın, tüm savaşların korkunç yüzü çıkıyor karşımıza...”               

 Haluk Şahin – Radikal

 

“Sarıkamış Harekâtı’nın yanı sıra I. Dünya Savaşı ve Osmanlı’nın son dönemiyle ilgilenenlerin merakla okuyabileceği bir kitap...”              

Yalçın Bayer – Hürriyet

 

 

YAZARLAR:

PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ 

1952 yılında Sarıkamış’ta doğdu. Pendik Lisesi’ni 1969 yılında bitirerek İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi. 1976 yılında tıp doktoru olarak mezun olduktan sonra, dil öğrenmek amacıyla burslu olarak bir yıllığına İngiltere’ye gitti. 1977-1984 yılları arasında uzmanlık eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi'nde tamamlarken bir yıl Londra St. Thomas Hastanesi’nde kalp cerrahisi asistanı olarak çalıştı. 1987 yılında aynı hastanede tekrar üç yıl çalışarak koroner cerrahisi eğitimini tamamladı. 1988 yılında doçent, 1997 yılında profesör oldu. 1990 yılı sonunda İngiltere’den kesin dönüş yaparak İstanbul Üniversitesi Kardioloji Enstitüsü’nde göreve başladı.

2001 yılına kadar Kadir Has Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastanesi’nde Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak çalıştı. Halen İstanbul Memorial Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak çalışıyor.

2003 yılında Sarıkamış Dayanışma Grubu’nu kuran Bingür Sönmez yurtiçi ve dışında 22 derneğe üye. Ulusal ve uluslararası yayınlarda yayınlanmış yüzden fazla makalesi, Dr. Neslihan İskit ile birlikte hazırladığı Kalp Yogası adlı bir kitabı var. Ayrıca kalp cerrahisi ile ilgili çeşitli kitaplara bölümler yazdı. Sönmez evli ve iki çocuk babası.

 

REYHAN YILDIZ

1973 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Özel televizyonlarda muhabir, program yapımcısı, metin yazarı, editör olarak çalıştı. Halen özel bir televizyon kanalında program yapımcısı - editör olarak çalışıyor. 

“Unutulan Savaş Kore”, “Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış”, “Ortadoğu’da Medcezirler”, “Çankaya’nın Hanımefendileri”, “Nefes Nefese Bir Ömür: Yılmaz Çetiner”, “Nezihe Araz” belgesellerinin yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı. Gazeteci Baki Koşar’ın anısına Diclenin Gözyaşları (Erko Yayıncılık, 2006), Duygu Asena’nın anısına Gücünüzü Bilin (Erko Yayıncılık, 2007) kitaplarını yayına hazırladı. 1950’den günümüze 16 Türk yazarının cezaevi anılarını içeren İçeriden adlı kitabı 2009 Ekim’inde Literatür Yayınları’nca yayımlandı.

PEN üyesi olan Yıldız’ın yazı ve röportajları Milliyet Sanat, Amargi ve Vizyon dergilerinde, Radikal 2, Akşam Kitap, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap gibi gazete eklerinde, bazı internet sitelerinde yayınlandı.

omnia_004

Belirli Referanslar