• İndirimli fiyat
Sartre: Felsefeye Adanmış Bir Yaşam / Kenan Sarıalioğlu Sartre: Felsefeye Adanmış Bir Yaşam / Kenan Sarıalioğlu

Sartre: Felsefeye Adanmış Bir Yaşam

Referans: omnia_005

16,67 ₺
11,50 ₺ 5,17 ₺ kazanın

İNSAN ÖZGÜR OLMAYA MAHKÛMDUR! “insanı ne kurtarır?” sorusuna Sartre’ın yanıtı şudur: “Hiçbir şey. Hiçbir şeyde kurtuluş yoktur. Kurtuluş düşüncesi bir mutlak düşüncesini gerektirir. Kırk yıl nevrozla yaşadım. Mutlak çekip gitti, bıraktı yakamı. Geriye, yapılacak sayısız işler kaldı.”

 Ona göre ahlâk gibi, edebiyatın da evrensel olmaya ...

Adet
Stokta yeterli ürün yok

  • Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Güvenlik politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) Teslimat politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)
  • İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle) İade politikası (Müşteri güvence modülü ile düzenle)

 

Yayıma haz.    : KENAN SARIALİOĞLU

ISBN              : 978-605-4453-61-0

Fiyatı              : 18 TL

Ebat / s. sayısı : 13,5 x 21 cm / 264 sayfa

Kâğıt türü       : 70 gr. Enzo Deluxe

Dizi                 : FELSEFE

 

 

ARKA KAPAK

İNSAN ÖZGÜR OLMAYA MAHKÛMDUR! “insanı ne kurtarır?” sorusuna Sartre’ın yanıtı şudur: “Hiçbir şey. Hiçbir şeyde kurtuluş yoktur. Kurtuluş düşüncesi bir mutlak düşüncesini gerektirir. Kırk yıl nevrozla yaşadım. Mutlak çekip gitti, bıraktı yakamı. Geriye, yapılacak sayısız işler kaldı.”

 Ona göre ahlâk gibi, edebiyatın da evrensel olmaya ihtiyacı vardı; yazarın milyarlarca aç insanın yanında yer alması gerekiyordu. Bunu yapmayan yazar, seçkinler sınıfının hizmetinde demekti. Oysa insan özgür olmaya mahkûmdu; çünkü hiçbir özrü olmaksızın atılmıştı dünyaya. Peki, bunu nasıl başaracaktı?

 İnsanın kendi varoluşundan özünü bulması kolay değildi elbette. Bir kere yazgısının dayanılmaz olması gerekirdi; yazgı dayanılır olursa, bu daha da vahim sonuçlar demekti. Sartre’ın yabancılaşma dediği de tastamam buydu. Alışmak, çürümekti...

Sartre hiçbir zaman beklenen yerde olmadı. Felsefi, siyasi, bütün kavgalarda; Budapeşte tanklarının, Cezayir’deki işkencelerin lanetlenmesinde... hep ön saflarda bulundu.

Sartre – Felsefeye Adanmış Bir Yaşam, yaşadığı yüzyılda dünyayı böylesine etkilemiş bir filozofun felsefi haritasını çıkaran, özel hayatının pusulasını sunan, eserlerinden seçilen örnek metinlerle zenginleşen bir derleme... Böylelikle göreceksiniz ki, Sartre’a sanıldığından çok şey borçlu insanoğlu...

 

YAZARIN BİYOGRAFİSİ

KENAN SARIALİOĞLU: İlk ve ortaokulu Of’ta, liseyi Ankara Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi’nde bitirdi. “Baudelairien yıllar” dediği uzun bir avarelik döneminde, ilk şiiri “Sarhoş ve Gece” Yeditepe dergisinde yayımlandı (1972). İnşaat mühendisliğinde, ardından kimya mühendisliğinde ayak diredikten sonra, er olarak askere gitti. İstanbul Sultanahmet İnzibat Karakolu’nda görevliyken Yılmaz Güney ve arkadaşlarının Sağmalcılar Cezaevi’nden Selimiye Kışlası’na sevk edilmesini üstlenen bölükteydi. Hasan Ali Yücel’in, yani “eski bir komünist”in İyi Vatandaş, İyi İnsan adlı yapıtını okumakla suçlanarak Tekirdağ’ın Saray Kışlası’na sürüldü. Marmara Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Birçok işe girdi çıktı: Gemi Yapım Meslek Lisesi’nde öğretmen, banka memuru, bira fabrikasında işçi, Trabzon Limanı’nda şef yardımcısı, KTÜ Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi, gazeteci, Trabzon Belediyesi Kültür Müdürü, Trabzon ve Gümüşhane’de İl Kültür Müdürü olarak çalıştı.

omnia_005

Belirli Referanslar